İspanya yerel yemekleri

İspanya yerel yemekleri

İspanya yerel yemekleri

İspanya yerel yemekleri ; her ilin ve her kasabanın yerel üretilen sucukları, peynirleri ya da soğuk havalarda yenen bir et ve sebze  (Yahni Yemeği) çeşidi vardır. İşte İspanya yerel yemekleri ve ülkede neler pişirildiği hakkında kuzeyden güneye doğru birkaç öneri:

Deniz ürünleriyle, özellikle  (ahtapot)ünlüdür; (kuvvetli bir sebze çorbası) ve  (sıcak ya da soğuk servis yapılan,et ya da deniz ürünlü hamur işi) (şalgam saplarıyla haşlanmış jambon) ve kırmızı biberli lezzetler denenmeye değer.

(iri kuru fasülye ve sucuklu güveç) merluza a la sidra (elma şarabı soslu mezgit)ve  (keskin,kremsi mavi peynir) kaçırılmayacak lezzetlerdir.

Kuvvetli, içinizi ısıtan et yemekleri, Chilindron sosuyla (domates, biber, sarımsak, jambon ve şarap) sunulur.

Esqueixada salatası (zeytinyağlı, ızgara ya da fırınlanmış sebze), Romesco soslu (fındık, kırmızı biber, domates, domates, sarımsak ve ekmek kırıntısı) ızgara balık ve zarzuela,

Doğu Kıyısı: Paella ile diğer birçok pirinç yemeğinin asıl yurdu ispanya vizesi.

Bölgeye özgü domuz eti, kuzu eti, ve sayısız çeşitlilikteki sucuklarıyla ünlüdür.

Adalar: Kanarya Adaları’nın spesiyaliteleri arasında  (acılı, kırmızı sos) ve  (balıkla verilen yeşil sos) ile birlikte sunulan  (kaya tuzuna bastırılıp fırınlanmış taze patates ) denenmeye değer. (etli ya da balıklı türlü ve patates güveç) yiyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İspanya ulaşım yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medya Paylaşımlarınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>